Czy produkty „light” są bezpieczne dla naszego zdrowia ?

page5tl3

Będąc na diecie 70% z nas starając się ograniczyć zawartość cukrów czy tłuszczu wybiera produkty oznakowane symbolem „LIGHT”.  Zastanawialiście się kiedyś nad tym co to są za produkty i jaki mają wpływ na nasz organizm ??

page1

Zastanawialiście się kiedyś nad tym co sprawia, że czekolada bez cukru nadal jest słodka, napój jeszcze bardziej słodki niż w wersji klasycznej, majonez o wspaniałej konsystencji mimo, iż nie ma praktycznie tłuszczu ?? Usuwając z produktu tłuszcz lub cukier, trzeba dodać substancje, które je zastąpią.  Usunięcie cukru czy tłuszczu wiąże się z pogorszeniem smaku i konsystencji, dlatego produkty light naładowane są ulepszaczami smaku, słodzikami,  barwniki i innymi dodatkami poprawiającymi jakość produktu czy cechy organoleptyczne.  Często zabierając tłuszcz producent dorzuca nam większą ilość cukru. Nie dajmy się oszukać płatkom Fitness czy Fit, które niczym  nie różnią się od zwykłych wysokokalorycznych płatków śniadaniowych.

Czy produkty light pomagają w odchudzaniu ?? Wcale nie a wręcz przeciwnie. Nasz organizm zajęty neutralizacją dodatków do żywności (tych wszystkich E…) spowalnia procesy metaboliczne i w rzeczywistości nie chudniemy a przybieramy na wadze.

W artykule dr. Marka Jurgowiaka „słodki, słodszy, najsłodszy… smak” możemy przeczytać, że z ostatnich badań naukowych wynika, iż produkty light zawierające słodziki syntetyczne nie tylko nam nie pomagają, a wręcz szkodzą. W artykule zamieszczone wnioski płynące z obserwacji wpływu diety na masę ciała u osób w różnym wieku, dotyczące dużej, ponad dwutysięcznej grupy badanych mówią o tym, że otyłość i nadwaga pojawiły się mianowicie głównie u osób stosujących dłuższy czas żywność, w tym napoje, uznawane za wersję light. „Dużo dyskutuje się także o ich działaniu rakotwórczym (guzy mózgu, chłoniaki) czy pogarszaniu stanu pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera, epilepsję, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona. Istnieją też dane mówiące, że odpowiadają one za 75% doniesień o niekorzystnym wpływie na nasz organizm dodatków do żywności”- pisze w swoim artykule dr. M. Jurgowiak.

Pamiętajmy jednak, że można przedawkować słodziki- np. pojawią się wtedy objawy zatrucia. Wypicie dużych ilości napojów  z dodatkiem aspartamu może powodować rozdrażnienie, bóle brzucha, biegunki czy bóle głowy. Ksylitol z kolei spożywany w nadmiarze może wywoływać biegunkę. Aspartam składa się z trzech substancji chemicznych: kwasu asparaginowego, fenyloalaniny oraz estru metylowego. Osoby chore na fenyloketonurię powinny wziąć pod uwagę to, iż jest źródłem fenyloalaniny. H.J. Roberts (specjalista z zakresu diabetyki) uważa, że aspartam przyspiesza wystąpienie objawów  cukrzycy oraz pogarsza przebieg choroby u leczonych pacjentów, utrudnia również kontrolę choroby.

page3

Porównajmy sobie dwa kubeczki ryżu na mleku. Jeden w wersji light a drugi klasyczny.

Wersja light- 116 kcal/100g (20,5g węglowodanów, 2,3g tłuszczu) w składzie znajdziemy mleko w proszku, skrobię modyfikowaną, substancje zagęszczające: mączkę chleba świętojańskiego, karagen, aromaty

wersja klasyczna- 126kcal/100g (20,7g węglowodanów, 3,5g tłuszczu) w składzie m.in wiśnie, cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, ryż, śmietanka, mleko w proszku

page2

Czy rzeczywiście aż tak bardzo różnią się kalorycznością czy zawartością tłuszczu ?? Różnice są znikome. Czy warto zatem kupować produkty light ?? To zależy od produktu. Jeśli chodzi o produkty mleczne nie zalecam stosowania zamienników light. Nad takowymi można zastanowić się dopiero gdy wartość kaloryczna produktu klasycznego jest zbyt wysoka np. w przypadku napojów wysokosłodzonych gdzie zawartość cukru w 1 szklance  wynosi aż 26g co daje nam aż 104g cukru w 1l napoju.  Nie usprawiedliwia to jednak picia napojów light- o wiele lepsza i zdrowsza w tym przypadku będzie woda z cytryną i miętą. Najważniejszy we wszystkim jest umiar. Starajmy się w miarę możliwości ograniczać produkty „light”, jednak wszystko jest dla ludzi- niewielkie ilości słodzików czy dodatków do żywności od czasu do czasu nie powinny nam zaszkodzić.

Jeden komentarz do “Czy produkty „light” są bezpieczne dla naszego zdrowia ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>